Inteli eetikakoodeks

Inteli seitsmeteistkümne leheküljeline eetikakoodeks oli minu jaoks väga hea lugemine. Kogu dokument jäi silma pigem positiivses noodis. Inteli reaalse käitumise osas olen suhteliselt teadmatuses, seega dokumendi vastavust reaalsusele ma pädev hindama ei ole. Toon välja mõned positiivsed ja negatiivsed küljed kirjutise osas.

Alustuseks on dokument hästi struktueeritud ning selgesõnaliselt kirjutatud. Kõik on üheselt mõistetav, seega valeks tõlgenduseks ilmselt palju ruumi ei jää.  Alustatakse Inteli kui korporatsiooni põhiväärtustega: milliseid väärtuseid ja tegevusi aktsepteeritakse ning millised mõistetakse hukka. Sellele järgnevates peatükkides katab koodeks ilmselt kõik ärilised ja sotsiaalsed aspektid, mida taolise megakorporatsiooni puhul silmas peaks pidama. 

Ühe silmapaistva osana tooksin välja 'non-retaliation policy', mille kohaselt garanteeritakse töötajale või inimesele puutumatus positsiooni kui üleüldise hukkamõistu osas, kui too julgeb koodeksi või seaduse rikkumisest teada anda. Eeldusel, et see osa täielikult vett peab, julgeksin isegi selle väikese osa tembeldada terve dokumendi alustalaks. Miks see oluline on? 

Inimene on üldiselt tark, tähelepanelik ja heatahtlik, kuid siiski enesekeskne. See tähendab, et kui on valida oma töö ja karjääri säilimise või ebaeetilise või vale tegevuse paljastamise vahel, võidab üldjuhul alati inimese tulevik. Vaikimine ei tee ilmtingimata kellegist halba inimest, sest sellised paljastused nõuavad äärmist julgust. Ajalugu on näidanud, et heatahtlikud vilepuhujad on maksimaalse jõuga risti löödud ('to set an example') ja reeturiteks tembeldatud. Taoline poliitika annab minu arvates ettevõtte töötajatele rohkem julgust pahatahtliku või ebaeetilist tegevust välja tuua ning hukka mõista (või hoopiski lihtsalt oma arvamust vabamalt avaldada?).

Nuriseda võiks minu arvates ainult nende osade üle, kus mingid põhimõtted on küll kirja pandud, kuid täpne tegevuskava on jäänud kirjeldama. Üldiselt on viited ettevõtte erinevatele dokumentidele (policies?), kus leiab vastava probleemiga tegelemise metoodika. Mõned osad on aga üldsõnaliselt kirjeldatud, nagu näiteks keskkonna teemaline peatükk stiilis 'peame seadustest kinni ja ootame et koostööpartnerid sama teeksid'. See demonstreerib ka väga hästi Inteli kui ettevõtte prioriteete. 

Koodeks on allalaetav siit.

Comments

Popular posts from this blog

IT-turvarisk: inimene

Huvitav tugilahendus: AbleNet TrackerPro